Między początkiem a końcem | #2

Każda historia ma swój koniec

Strona internetowa zaczyna się i kończy tagiem html. Nie tylko to charakteryzuje dwa krańce strony. Możemy wyróżnić header, w którym możemy umieścić takie elementy jak główny nagłówek h1, logo witryny. Nie jest to jedyne jego zastosowanie, dzięki temu może pojawić się nawet kilka razy na jednej stronie. Mianowicie występuje jako nagłówek artykułów, wpisów np. na bloga czy też zawiera w sobie nawigację strony nav.

Koniec nadchodzi, ale jeszcze nie tego wpisu. Z pomocą przybywa footer. Jest on tzw. stopką, znajdzie swoje miejsce na końcu strony lub artykułu. W pierwszej opcji będzie zawierał informacje o prawach autorskich, autorze lub załącznikach do innych stron. Drugą stroną medalu będzie zostaną przykładowo załączniki, popularne tagi wpisu lub innego artykułu.

Grupowanie elementów HTML raz dwa

Dodatkowymi elementami opisanymi będą span i div. Są one bardzo często używane, w szczególności div. Div służy do grupowania elementów, nie napiszę że wrzuca elementy w pudełko, bo to nie jest najlepsze określenie na tego typu działanie. Głównie używa się tego, aby łatwiej było manewrować w CSS’ie. Prościej mówiąc do rozmieszczania i zmiany stylu elementów. Brzmi to być może dość skomplikowanie, ale po krótkim zapoznaniu wiele się wyjaśni. Troszkę inaczej działa span gdyż on grupuje elementy wewnątrz wierszowe. Nie przejmujmy się na razie klasą, ona będzie do stylów, które wkrótce opiszę.

Uwieńczeniem tego wpisu będzie dość ciekawy element. Czasem chcemy dodać jakiś cytat, aby spuentować wpis. Warto do tego celu użyć następującego tagu: Blockquote zawiera w sobie jakiś cytat, mimo tego należy umieścić go w akapicie. Może on posiadać atrybut cite, który umożliwi dopisanie źródła.

Koniec i bomba,
a kto czytał, ten trąba!” – Witold Gombrowicz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *